ICAR2016 KOREA

메뉴 건너 뛰기

ICAR2016 KOREA

CONFERENCE PROGRAM DOWNLOAD

It is a great pleasure to invite you, on behalf of the organizing committees, to join us ICAR2016
in Gyeong Ju, Korea, for this exciting meeting, which includes an outstanding scientific program and terrific social event!

ICAR is the largest annual international conference focusing on cutting-edge plant research. It will highlight not only recent advances in basic research on Arabidopsis, but also translational and plant biotech-related research emphasizing the importance and usefulness of Arabidopsis as a biological model and its impact on other systems.

The conference is being organized under the auspices of the Korean Society of Plant Biologists with the operational and executive assistance of the Functional Genomics Center, Pohang University of Science and Technology, and help of generous support from the city government of Gyeong Ju and provincial government of Gyeongsangbuk-do.

The scientific program will include following sessions.

  • - Keynote speaker sessions
  • - 26 concurrent sessions; each session will have four invited speakers
  • - 6 workshops
  • - 4 poster talk sessions which may cover over 40 - 60 talks selected from posters
Welcome to
  • Keynote Speakers

    • 01
      George Coupland
      (Max Plank Institute, Germany)
    • 02
      Hiroo Fukuda
      (Tokyo University, Japan)
    • 03
      Jen Sheen
      (Harvard Medical School, U.S.A)
    • 04
      Jian-Min Zhou
      (Chinese Academy of Science, China)
    • 05
      Youngsook Lee
      (Pohang University of Science and Technology, Korea)
  • Plenary lectures

    • Masaaki Umeda (NAIST, Japan) - Title: To be announced.
    • John L. Bowman (Monash University and UC-Davis, U.S.A) - Title: To be announced.
    • Xing Wang Deng (Peking University/Yale University, China) - Title: To be announced.
    • Ykä Helariutta (University of Helsinki, Finland) - Title: To be announced.
    • Dolf Weijers (Wageningen University, Netherland) - Title: To be announced.
    • Zhizhong Gong (China Agricultural University, China) - Title: To be announced.
    • Richard M. Amasino (University of Wisconsin-Madison, U.S.A) - Title: To be announced.
    • Dae-Jin Yun (Gyeongsang National University, Korea) - Title: To be announced.
    • Sabrina Sabatini (Università di Roma La Sapienza,Italia) - Title: To be announced.
    • Dingzhong Tang (Chinese Academy of Sciences, China) - Title: To be announced.
    • Zhiyong Wang (Stanford University, U.S.A) - Title: To be announced.
    • Jonathan Jones (The Sainsbury Laboratory, U.K) - Title: To be announced.
    • Yoshikatsu Matsubayashi (Nagoya University, Japan) - Title: To be announced.
    • John Browse (Washington State University, U.S.A) - Title: Arabidopsis Reveals Lipid Metabolism in Oilseeds.
    • Barry Pogson (Austrailian National University, Australia) - Title: To be announced.
    • Jinsoo Kim (Seoul National University, Korea) - Title: To be announced.
    • Hirokazu Tsukaya (The University of Tokyo, Japan) - Title: To be announced.
    • Ikuko Hara-Nishimura (Kyoto University, Japan) - Title: To be announced.
    • Christian S. Hardtke (University of Lausanne, Switzerland) - Title: To be announced.
    • Robertson McClung (Dartmouth College, U.S.A) - Title: To be announced.
    • Paul Jarvis (Oxford University, U.K) - Title: To be announced.
    • Xuemei Chen (UC-Riverside, U.S.A) - Title: To be announced.
    • Nobuyuki Matoba (University of Louisville) - Title: To be announced.
    • Hongwei Guo (Peking University, China) - Title: To be announced.
    • Yi-Fang Tsay (Academia Sinica, Taiwan) - Title: To be announced.
    • Mark Stitt (Max Plank Institute of Molecular plant physiology, Germany) - Title: To be announced.
  • Invited Speakers

    Session 1 (Cell Cycle/Cell division)
    Masaaki Umeda (NAIST, Japan)
    Annika Weimer (Stanford University, U.S.A)
    Adrienne Roeder (Cornell University, U.S.A)
    Arp Schnittger (University of Hamburg, Germany)
    Session 2 (Evolutionary Genomics)
    John Bowman (Monash University and UC-Davis, Australia)
    Tomoaki Nishiyama (Kanazawa University, Japan)
    Eric Schranz (Wageningen UR, Netherland)
    Olivier Loudet (INRA, France)
    Session 3 (Photobiology)
    Xing Wang Deng (Peking University, China)
    Giltsu Choi (KAIST, KOREA)
    Akira Nagatani (Kyoto University, Japan)
    Enamul Huq (The university of Texas at Austin, U.S.A)
    session 4 (Development/Vasculature)
    Ykä Helariutta (University of Helsinki, Finland)
    Enrico Scarpella (University of Alberta)
    Bert De Rybel (VIB, Belgium)
    Ji-Young Lee (Seoul National University, Korea)
    Session 5-8
    Poster talk
    Session 9 (Development/Embryogenesis)
    Dolf Weijers (Wageningen University, Netherland)
    Stewart Gilmor (Irapuato, Mexico)
    Minako Ueda (Nagoya University, Japan)
    Gwyneth Ingram (Lab. of the reproduction and Development from plants, France)
    Session 10 (Abiotic Stress 1)
    Zhizhong Gong (China Agricultural University, China)
    Erwin Grill (Technische Universität München, Germany)
    Shuhua Yang (China Agricultural University)
    Pedro Rodriguez (Institute of Biological molecular cellular plants, Spain)
    Session 11 (Development/Reproductive and flowering)
    Richard M. Amasino (University of Wisconsin-Madison, U.S.A)
    Ilha Lee (Seoul National University, Korea)
    Yu Hao (National University of Singapore, Singapore)
    Doris Wagner (University of Pennsylvania, U.S.A)
    Session 12 (Abiotic Stress 2)
    Dae-Jin Yun (Gyeongsang National University, Korea)
    José Manuel Pardo Prieto (IRNAS-CSIC, Spain)
    Motoaki Seki (RIKEN, Japan)
    Dong Liu (Tsinghua University, China)
    Kenji Miura (University of Tsukuba, Japan)
    Session 13 (Hormone/CK, Auxin)
    Sabrina Sabatini(Università di Roma La Sapienza,Italia)
    Ari Pekka Mähönen (University of Helsinki, Finland)
    Lars Ostergaard (John Innes Centre, U.K)
    Hitoshi Sakakibara (RIKEN, Japan)
    Session 14 (Plant Microbe Interaction-1)
    Dingzhong Tang (Chinese Academy of Sciences, China)
    Ping He (Texas A&M University, U.S.A)
    Yuelin Zhang (University of British Columbia, Canada)
    Roger Innes (Indiana University Bloomington, U.S.A)
    Session 15 (Hormone/GA, BR, Ethylene)
    Zhiyong Wang (Stanford University, U.S.A)
    Ildoo Hwang (POSTECH, Korea)
    David Alabadi (Instituto de Biologia Molecular y Celular de Plantas, Spain)
    Hong Qiao (University of Texas Austin, U.S.A)
    Session 16 (Plant Microbe Interaction-2)
    Jonathan Jones (The Sainsbury Laboratory, U.K)
    Gitta Coaker (UC-Davis, U.S.A)
    Ryohei Terauchi (Iwate Biotechnology Institute, Japan)
    Sheng Yang He (Michigan State University, U.S.A)
    Session 17 (Hormone/Peptide)
    Yoshikatsu Matsubayashi (Nagoya University, Japan)
    David Jackson (Cold Spring Harbor Laboratory, U.S.A)
    Jijie Chai (Tsinghua University, China)
    Masahiro Kanaoka (Nagoya University, Japan)
    Session 18 (Plant Lipids)
    John Browse (Washington State University, U.S.A)
    Mi Chung Suh (Chonnam National University, Korea)
    Edgar B. Cahoon (University of Nebraska, U.S.A)
    Yuki Nakamura (Academia Sinica, Taiwan)
    Session 19 (Systems Biology)
    Barry Pogson (Australian National University, Australia)
    Siobhan Brady (UC-Davis, U.S.A)
    Meike Burow (University of Copenhagen, Denmark)
    Olivier Van Aken (University of Western Australia, Australia)
    Session 20 (Genome Editing)
    Jinsoo Kim (Seoul National University, Korea)
    Caixia Gao (Chinese Academy of Sciences, China)
    Nicola J. Partron (The Sainsbury Laboratory, U.K)
    Christopher Town (J. Craig Venter Institute, U.S.A)
    Session 21 (Development/Shoot)
    Hirokazu Tsukaya (The University of Tokyo, Japan)
    José Luis Micol (University of Miguel Hernández, Spain)
    Naoyuki Uchida(Nagoya University, Japan)
    John L. Bowman (Monash University, Australia)
    Session 22 (Organellar Biology 1-Endomembrane dynamics and protein trafficking)
    Ikuko Hara-Nishimura (Kyoto University, Japan)
    Marisa S. Otegui (University of Wisconsin-Madison, U.S.A)
    Liwen Jiang (The Chinese University of Hong Kong, China)
    Jenny Russinova (Ghent University, Belgium)
    Session 23 (Development/Root)
    Christian S. Hardtke (University of Lausanne, Switzerland)
    Tom Beeckman (VIB, Belgium)
    Liam Dolan (Oxford University, U.K)
    Sigal Savaldi-Goldstein (Technion, Israel)
    Session 24 (Circadian Rhythm)
    Robertson McClung (Dartmouth College, U.S.A)
    Colleen Doherty (North Carolina State University, U.S.A)
    Xinnian Dong (HHMI & Duke University, U.S.A)
    Paloma Más (Center for Research in Agricultural Genomics, Spain)
    Session 25 (Organellar Biology 2)
    Paul Jarvis (Oxford University, U.K)
    Hiroyuki Ishida (Tohoku University, Japan)
    Jim Whelan (The University of Western Australia, Australia)
    Jesse Woodson (The Salk Institute, U.S.A)
    Session 26 (RNA Biology)
    Xuemei Chen (UC-Riverside, U.S.A)
    Xiaofeng Fang (Tsinghua University, China)
    Brian Gregory (University of Pennsylvania, U.S.A)
    Dominique Gagliardi (Institut de Biologie Moléculaire des Plantes, France )
    Session 27 (Plant Biotech.)
    Nobuyuki Matoba (University of Louisville, U.S.A)
    Eun Ju Sohn (POSTECH/bioApp, Korea)
    Ling Li (Iowa State University, U.S.A)
    Markus Sack (RWTH University Aachen, Germany)
    Session 28 (Epigenetics)
    Hongwei Guo (Peking University, China)
    Bob Schmitz (University of Georgia, U.S.A)
    Shouwei Ding (University of California, U.S.A)
    Jiawei Wang (Institute of Biological Science, China)
    Session 29 (Transporters)
    Yi-Fang Tsay (Academia Sinica, Taiwan)
    Christophe Maurel (INRA, France)
    Enrico Martinoia (University of Zürich, Switzerland)
    José A. Feijó(University of Maryland, U.S.A)
    Session 30 (Metabolism/Energy, Plant physiology)
    Mark Stitt (Max Plank Institute of Molecular plant physiology, Germany)
    David M. Kramer (Michigan State University, U.S.A)
    Harvey Millar (University of Western Australia, Australia)
    Andrea Braeutigam (Heinrich-Heine University Dusseldorf, Germany)

ICAR Background
The International Conference on Arabidopsis Research (ICAR) is an important

community-organized venue, convened regularly since 1987 and annually since 1995. Its main purpose is to gather the entire scientific community interested in the model plant Arabidopsis thaliana, to improve the knowledge of basic biological processes, but also to target major issues related to crop production in the context of fluctuating environmental constraints, including climate change.
By providing the opportunity for international colleagues to meet and share cutting-edge results concerning basic plant biology, and fostering interactions between young scientists and more established researchers, ICAR has become a key global event. 

The international coordination of ICAR is managed by the "Multinational Arabidopsis Steering Committee" (MASC), an international committee composed of national representatives of the Arabidopsis scientific community. Each year, MASC invites a country to organize the ICAR edition to be held two years later and then leaves the local organizing committee to manage the event. In 2016, the ICAR will take place inGyeongju, Korea. In 2017, the ICAR will be held in North America.